Elektrostymulacja TENS

Od kilkunastu lat można zauważyć radykalny wzrost stosowania zabiegów elektrostymulacji prądami TENS. Ta nieinwazyjna i niefarmakologiczna terapia przeciwbólowa znalazła zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego. Zabiegi TENS wykonywane są dziś praktycznie w większości gabinetów do fizjoterapii a w ostatnich latach jest wykorzystywana powszechnie także w warunkach domowych. Popularność tego typu zabiegów zawdzięczamy głównie dzięki dostępności małych i przenośnych elektrostymulatorów TENS, których obsługa jest prosta nawet dla osób bez przygotowania z zakresu fizjoterapii rehabilitacji itp. Producenci elektrostymulatorów wyposażyli je w gotowe programy terapeutyczne, które uruchamiamy za pomocą jednego przycisku. Swoją powszechność zabiegi TENS zawdzięczają także tym, że są bezpieczne i istnieje niewiele przeciwskazań a jednocześnie jak wykazuje praktyka charakteryzują się dużą skutecznością. Z badań amerykańskiego fizjologa wynika, że 87% populacji ludzkiej jest wrażliwa na oddziaływanie prądami czyli u takiej populacji elektroterapia prądami TENS może być skuteczna.

Na rynku pojawiła się bardzo duża liczba aparatów do zabiegów prądami TENS (elektrostymulatory) do zastosowań domowych, które można podzielić na 3 grupy:

  • 1) małe zasilane bateryjnie z możliwością podłączenia 2 elektrod,
  • 2) zasilane sieciowo dostosowane do zasilenia 4 i więcej elektrod, które posiadają szereg gotowych programów terapeutycznych,
  • 3) wielofunkcyjne, które oprócz oddziaływania prądami TENS, posiadają możliwość oddziaływania dodatkowymi bodźcami terapeutycznymi jak podczerwień (np. COMBOMED 2000H, HK-D5B), czy ultradźwiękami i światłem mini lasera (np. COMBOMED 8000H),
  • 4) kosmetyczne, które są dostosowane do kosmetycznych zabiegów odchudzających przystosowane do zasilania kilkunastu elektrod (COMBOMED 8000C).
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *